Tu Uber, tam Uber. Nazwa brzmi znajomo, ale nie do końca wiesz co i jak? A może w ogóle pierwszy raz o tym słyszysz? O Uberze mówi się, raz pozytywnie innym razem mniej… Więc jak to jest? Czy to bezpieczne? No i czy warto korzystać?

Wydawało mi się, że taki wpis nie ma sensu, bo przecież wszyscy już wiedzą co to jest i Ameryki nie odkryję. Ale ostatnio wiele razy zdarzyło mi się tłumaczyć kolejnym osobom co to takiego, więc może jednak nie wszyscy jeszcze wiedzą?

Opierając się na naszym doświadczeniu powiem co i jak. Ale od początku.

Co to jest Uber?

Najprościej mówiąc: to alternatywa dla tradycyjnych taksówek.
Jest to usługa transportowa, do której dostęp ma się poprzez aplikację mobilną. W praktyce wygląda to tak, że przez apkę w telefonie zamawiamy sobie transport z miejsca A do miejsca B. Transport podjeżdża, zabiera nas i wiezie w miejsce docelowe. Jak taxi prawda? Więc czemu to jednak nie to samo?

Uber | Co to jest i czy warto korzystać?

Czym różni się Uber od tradycyjnych taksówek?

Pozornie to jest to samo, a jednak znacznie się różni:

 • Kierowcy są prywatnymi osobami, które jeżdżą własnymi samochodami. Każdy może się zgłosić jako kierowca, ale przeprowadzana jest weryfikacja i nie każdy może ostatecznie zostać tym kierowcą. Dodatkowo po każdym przejeździe pasażer wystawia kierowcy ocenę, więc nie jest tak, że nie wiadomo kto i czym nas będzie wiózł. W aplikacji przy zamawianiu auta widoczne jest zdjęcie kierowcy, nazwa samochodu i jego numer rejestracyjny – zanim wsiądziesz upewnij się, czy wszystko się zgadza!
 • Transport zamawia się poprzez aplikację w telefonie. Od razu podaje się docelowy adres więc jeszcze przed zamówieniem poznamy szacowany koszt przejazdu (widełki od-do) oraz czas przejazdu. Wszystko połączone jest z GPSem, więc na ekranie swojego telefonu dokładnie widzimy gdzie nasz kierowca jest w danej chwili, jak szybko się do nas zbliża i za jaki czas dotrze.
 • Transakcja bezgotówkowa. Jak dla mnie to jedna z największych zalet Ubera i największa przewaga nad taksówkami tradycyjnymi. Aplikacja w telefonie jest podłączona do karty płatniczej więc nie trzeba mieć żadnej gotówki. Żadnego szukania drobnych, wydawania reszty, dać napiwek czy nie, a jeśli tak to ile? Kończę przejazd, mówię dziękuję i zamykam za sobą drzwi. Wg. mnie to jest idealna sprawa! Jeśli chcę dać napiwek, mogę oczywiście kierowcy dać, ale nie jest to oczekiwane i wymagane.

Po przejeździe oczywiście oceniam przejazd. Natychmiast też przychodzi powiadomienie na maila o obciążeniu karty konkretną kwotą, która oczywiście mieści się w przewidzianych wcześniej widełkach (z mojego doświadczenia wynika, że zazwyczaj jest to kwota gdzieś pośrodku tych podanych w widełkach).

Uber | Co to jest i czy warto korzystać?

To nie koniec możliwości Ubera, bo możliwe są przejazdy służbowe, albo takie z podziałem płatności. Powiedzmy – takie opcje dla zaawansowanych ;) Wszystko jest dobrze opisane na stronie Ubera TUTAJ. Często też Uber robi specjalne akcje, np. rozwożą choinki/pączki/lody/rogale świętomarcińskie, albo udostępniają specjalne kody zniżkowe związane z konkretnymi eventami.

Skąd kontrowersje wokół Ubera i czy to jest bezpieczne?

Czy to jest bezpieczne? Moim zdaniem nie mniej bezpieczne niż przejazd z taksówkarzem w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Jeśli kierowca ma wysokie oceny i upewnimy się, że jest to faktycznie ten kierowca i samochód, który zamówiliśmy w aplikacji – wszystko powinno pójść dobrze. Na pewno nie jest to bardziej niebezpieczne niż wsiadanie do zwykłej taksówki z nieznanym kierowcą ;)

Więc skąd kontrowersje? Sprawa jest oczywiście dość skomplikowana. Są miejsca na świecie, gdzie przewozy Uberowe są zakazane – z różnych względów, najczęściej dlatego, że nie jest to tradycyjna korporacja przewozowa. Jest jednak zdecydowanie więcej miejsc, w których Uber świetnie działa. Część taksówkarzy również próbuje zwalczać uberowców, czasem niestety w bardzo niecywilizowany sposób. Powód? Domniemany brak płacenia podatków (z tego co mi wiadomo, podatki są normalnie naliczane i płacone) i inne konszachty z diabłem. A moim prywatnym zdaniem po prostu niektórzy nie radzą sobie z pojawieniem się konkurencji nie w postaci innej korporacji a zupełnie nowego tworu i struktury. Nie chcę być tutaj ani sędzią ani niczyim obrońcą, ale w tej sytuacji akurat sprawdza się powiedzenie „Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze”.

Uber | Co to jest i czy warto korzystać?

Czy warto korzystać z Ubera?

Na koniec wisienka, czyli czy warto? Oczywiście to zależy. Uber może być – ale nie zawsze musi – tańszy niż tradycyjna taksówka. Ceny niestety nie są tak łatwo przewidywalne, bo zmieniają się w zależności od dodatkowych okoliczności. Cena przejazdu rośnie jeśli w danym momencie jest mało dostępnych kierowców, albo w mieście odbywa się jakieś duże wydarzenie. Na szczęście możemy to sprawdzić przed zamówieniem auta i nie będziemy zaskoczeni końcową ceną na koniec kursu. Z moich doświadczeń wynika, że zazwyczaj ceny przejazdów są porównywalne lub trochę niższe niż taksówką.

Na pewno znajdą się zwolennicy tradycyjnej taksówki, którzy wolą zadzwonić i zamówić przejazd. Wolą płacić gotówką. Po prostu pasuje im ten model bardziej. Dla mnie jednak wygoda zamawiania, znana z góry cena przejazdu i transakcja bezgotówkowa totalnie wygrywa! I szczerze mówiąc, nie pamiętam już kiedy jechałam gdzieś zwykłą taksą ;)

Bonus! Kod na darmowy przejazd Uberem!

Uber daje też możliwość udostępniania swojego kodu nowym użytkownikom :) Ja też taki mam:

 5wr2yfu1ue 

*między „u” i „u” jest JEDYNKA, a nie „L” ;)

Jeśli przy zakładaniu konta na Uberze podasz mój kod, otrzymasz darmowy przejazd na początek. Za Twój pierwszy przejazd ja też dostanę jeden darmowy. Nie musisz oczywiście korzystać z mojego kodu ;) Ale w sumie, czemu nie skorzystać i dostać czegoś za darmo?

Uber | Co to jest i czy warto korzystać?

 • Ja jeszcze nie korzystałam, ale wiele osób poleca.

 • Gdybym jeździła więcej, skorzystałabym. Brzmi zachęcająco.

  • Jak będziesz miała okazję to spróbuj :)

 • Miałam przepiękną przygodę uberową, gdy przewiózł mnie niepozorny Pan, który zaczął od tego, że pracuje na budowie, a skończył polecając mi literaturę psychologiczną i dając mi numer Wysokich Obcasów, na którego okładce był właśnie on podpisany jako inżynier i muzyk :D

  • O wow! No właśnie, nigdy nie wiadomo kogo spotkasz :)

 • Mari Marina

  Uber to świetnia sprawa, plus są zniżki na dany region nie raz. Ja polecam:)

  http://lacinemoda.blogspot.it

  • Tak, zniżki są super :)

 • Guesswhatpl

  W Stanach korzystaliśmy dość często, w Polsce niekoniecznie. Warto jednak zwracać uwagę na stawki, bo można się nieźle przeliczyć. Ale nasi znajomi bardzo sobie chwalą, zwłaszcza tego w Warszawie.

  • W Warszawie akurat nie mieliśmy jeszcze okazji korzystać, ale tego w Poznaniu polecamy :)