Mówią, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Wychodzi więc na to, że każdy z nas prędzej czy później tam trafi ;) My trafiliśmy kilka lat temu na ponad tydzień. Czasy są jakie są, popularne do niedawna kierunki przestały być bezpieczne, ale na wakacje nadal jeździć chcemy więc trzeba się rozglądać za innymi kierunkami. Może właśnie Rzym?

Co warto zobaczyć w Rzymie?

To pytanie pułapka, bo nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Miejsc do zobaczenia jest multum, więc najłatwiej odpowiedzieć: „to zależy”. Bo można podążać szlakiem starożytnych, albo skupić się na religijnej stronie miasta. Można też skupić się na architekturze albo zaliczać muzea. W każdym z tych przypadków i tak będziesz mieć za mało czasu, żeby wszystko zobaczyć ;)

Nam jednak udało się całkiem sporo miejsc odwiedzić i choć nadal mamy po co jechać do Rzymu, bo miasto kryje tajemnic bez liku – z naszej wizyty jesteśmy zadowoleni. Plan naszej wizyty układał się spontanicznie, ale było kilka miejsc, które koniecznie chcieliśmy zobaczyć.

Kiedy jechać do Rzymu?

Co warto zobaczyć w Rzymie? | Co zwiedzić

Oczywiście możesz jechać tam w ciągu całego roku. My jednak niezbyt lubimy dzikie tłumy turystów – chyba z resztą jak większość ludzi. Z drugiej strony, w Rzymie zawsze są turyści, czasem tylko jest ich trochę mniej. Takim właśnie czasem jest późna jesień i zima. Dlatego polecamy polecieć w listopadzie/grudniu. My byliśmy w pierwszej połowie grudnia i jesteśmy bardzo zadowoleni. Każdego dnia świeciło słońce i mieliśmy ok 17-20º, więc na zwiedzanie idealnie. Jeśli chodzi o turystów w tym terminie, to nadal nie mieliśmy szans zrobić sobie zdjęcia solo na Hiszpańskich Schodach czy przy fontannie di  Trevi, ale za to nie staliśmy w wielogodzinnych kolejkach do największych atrakcji.

Dodatkowym bonusem lotów poza sezonem są okazje na bilety lotnicze. Nam udało się polecieć bezpośrednio z Poznania za 240zł w obie strony. Teraz też często widujemy podobne promocje.

A jeszcze jednym bonusem wizyty w grudniu, są świąteczne dekoracje i jarmarki :) To warto zobaczyć!

Miejsca, które polecamy odwiedzić w Rzymie:

Info w pigułce, nie będziemy przytaczać tutaj suchych informacji – te znajdziesz wszędzie. Podzielimy się naszymi wrażeniami.

  • Bazylika św. Piotra

Niezależnie czy jesteś osobą wierzącą czy nie – trzeba zobaczyć i kropka. I to nie tylko z zewnątrz. Cała budowla – poza jej oczywistym religijnym wymiarem – jest niezwykła. Monumentalna i robiąca ogromne wrażenie. Warto dać sobie czas i ze spokojem pochodzić i  pooglądać szczegóły, mozaiki, zdobienia, rzeźby, witraże itd. Dla osób religijnych jest to dodatkowo silne przeżycie. Bazylika jest ciekawa do oglądania zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. My będąc w Rzymie zawitaliśmy do niej co najmniej kilkukrotnie.

  • Muzea Watykańskie

To oczywiście drugi żelazny punkt programu. I o ile często lubimy sobie odpuścić „największe atrakcje” – tutaj tego nie zrobiliśmy. Zbiory w muzeum są ogromne i warto zobaczyć wiele eksponatów, które do tej pory widziało się tylko w książce od historii lub w telewizji. Ponownie, warto dać sobie czas i swobodę, żeby na spokojnie wszystko pooglądać. Spójrz też do góry! Na sufitach wiele się dzieje ;)

  • Koloseum

A jakże ;) Symbol Rzymu. I mimo tego, że ostatecznie nie zrobił na nas tak ogromnego wrażenia jak się spodziewaliśmy – warto. Jeśli byśmy do niego nie weszli czulibyśmy na pewno niedosyt. Chodząc po Koloseum i zaglądając w jego zakamarki warto uzmysłowić sobie, że historie, które znamy z lekcji historii czy filmów to nie są zmyślone opowieści. Dawno dawno temu naprawdę chodziło tam mnóstwo ludzi. Ginęło mnóstwo ludzi. Stawiali swoje stopy dokładnie w tych samych miejscach co my teraz. Ciekawe o czym rozmawiali?

  • Bazylika św. Pawła za Murami i Bazylika św. Jana na Lateranie

To punkty nieobowiązkowe dla tych, którzy nie są religijni lub nie lubią oglądać kościołów. My jednak skusiliśmy się, bo Bazylika za Murami jest to kościół dość niezwykły i wyjątkowo piękny. Warto obejrzeć jego architekturę. Obok jest też opactwo z pięknym ogrodem. Całość została wpisana na listę UNESCO. Historia budynku też jest ciekawa, więc polecam przeczytać

Bazylika św. Jana na Lateranie również jest bardzo ciekawa architektonicznie i ma bardzo bogatą historię. Dla osób religijnych jest tu coś niesamowitego: w przylegającym budynku są schody z domu Poncjusza Piłata, po których podobno szedł Jezus.

  • Forum Romanum, Torre Argentina i Łuk Triumfalny

Forum Romanum, czyli pozostałości po starożytnym Rzymie. Kiedyś był to plac miejski, który skupiał całe życie mieszkańców. Dzisiaj zostały ruiny, ale jeśli wczujesz się w sytuację i uruchomisz wyobraźnię – spacer przez Forum Romanum może być niezwykły!

Łuk Triumfalny, a dokładniej Łuk Konstatntyna Wielkiego – to kolejny łuk do kolekcji w naszym przypadku :) Nie jest to może jakiś super punkt obowiązkowy, ale że znajduje się koło Koloseum i Forum Romanum, to warto zobaczyć.

Torre Argentina – to nietypowe miejsce. Są to ruiny rzymskiego rynku, świątyń i teatru, ale obecnie znajduje się tam schronisko dla bezdomnych kotów, których w Rzymie jest bardzo dużo. Może to i trochę dziwny pomysł, ale chyba się sprawdza. A koty wyglądają tam obłędnie :)

  • Piazza del Popolo

W Rzymie placów jest na pęczki. Każdy ma w sobie „coś”. Nam jednak szczególnie spodobała się Piazza del Popolo. Plac ma trochę mroczną historię, bo wykonywano na nim egzekucje. Jest tu też bazylika z zaprojektowaną przez Rafaela kaplicą i obrazami Caravaggio, a ciekawostką są 2 bliźniacze – identyczne – kościoły. Od nich zaczyna się Via del Corso, czyli ulica handlowa – można tu znaleźć przeróżne sklepy od sieciówek po drogie butiki. Nad placem na wzgórzu Pincio jest taras widokowy, z wyższego widać cały Rzym. Taras łączy się z Villa Borghese, wraz z ogrodami i galerią sztuki.

  • Panteon

Co tu dużo mówić, kolejny symbol Rzymu. Warto wejść choć na chwilę, bo to budynek z początków naszej ery. Dodatkowo jest w nim grobowiec Rafaela, który wcześniej kierował pracami przy jego odnawianiu, oraz groby 2 włoskich królów. Współcześnie raczej nikt nie buduje budynków z dziurą w suficie ;)

  • Zamek św. Anioła

Zamek, który był grobowcem, fortecą, więzieniem, a w końcu jest muzeum broni. Bardzo ciekawy budynek do zwiedzania. Kto oglądał niezbyt dobry film z Tomem Hanksem, ten pozna te mury ;) Zamek leży nad samym Tybrem i jest połączony z Watykanem podziemnym korytarzem. Podobało nam się szczególnie to, że zamek można zwiedzać i wewnątrz i na zewnątrz, po prostu wszędzie. A z samej góry widoki są przepiękne :)

  • Castel del Gandolfo

Jeśli masz możliwość skoczyć do Castel Gandolfo – zrób to. Przyjemnie jest oderwać się od wielkiego  miasta i zobaczyć jak to wygląda w małej mieścinie, która jest jednak ściśle powiązana z Rzymem i Watykanem. Znajduje się tutaj letnia rezydencja papieży, ale warto pochodzić po małych uliczkach i podziwiać widok na jezioro. Mimo średniej pogody był to bardzo przyjemny wypad za miasto. TIP: po drodze można złapać przepiękny widok z góry na cały Rzym!

  • Spacer – Fontanna di Trevi, Pomnik Narodu, Schody Hiszpańskie, uliczki, kawiarnie, Tybr

Powolne spacery, kawa w kawiarni i miejscowa pizza – to nasza recepta na zwiedzanie. Lubimy dać sobie czas na poszwędanie się, zanurzenie w atmosferze miasta, bo nie tylko muzeami żyje człowiek. Podczas takiego niby „błądzenia” zahaczyliśmy jeszcze o Fontannę di Trevi, Circus Maximus, pałac Nerona, Pomnik Ojczyzny, Schody Hiszpańskie, Usta Prawdy i świątynię Ateny. Ale zobaczyliśmy też stada, a wręcz roje ptaków, piękne platany nad Tybrem, wiele budynków, których nazw do dzisiaj nie znamy. No i zjedliśmy włoskie lody ;)

 

I jak? Zachciało Ci się jechać do Rzymu? Bo nam znowu tak ;)

My preferujemy zwiedzanie na luzie (modnie zwane teraz „slow”), dlatego nie ganiamy zazwyczaj od muzeum do muzeum i od kościoła do kościoła. Są jednak takie miejsca, których szkoda nie zobaczyć. Zazwyczaj (choć nie zawsze) największe atrakcje  turystyczne są tak popularne nie bez powodu. Każdy sam musi się zastanowić na czym mu najbardziej zależy podczas zwiedzania i potem pozostaje iść tą drogą zostawiając otwarty na zmiany planów umysł. U nas zawsze się to sprawdza :)

Co warto zobaczyć w Rzymie? | Panorama Rzymu