Wakacje zbliżają się powoli, planujesz już jakieś wyjazdy? My jakiś czas temu byliśmy na super wyjeździe, który wszystkim polecamy w prywatnych rozmowach. Dlaczego więc nie podzielić się nim tutaj na blogu? Chodzi dokładanie o Eurotrip, czyli po prostu objazdówkę po zachodniej i południowej Europie. Post będzie podzielony na 4 etapy (Edit: więcej niż 4, okazało się, że jest co opisywać!), bo wyszedłby tasiemiec ;) Postaram się zawrzeć jak najwięcej porad, ale przede wszystkim chcę opisać jak to wyglądało w praktyce w naszym przypadku, myślę że z takiej właśnie formy najbardziej możesz skorzystać.

Skąd pomysł?

Jak to zazwyczaj bywa – z totalnego przypadku. Oczywiście taki pomysł chodził nam po głowie od dłuższego czasu, ale nigdy wcześniej nie złożyło się tak, żeby go zrealizować. Pomógł nam zbieg okoliczności, a konkretnie spontaniczny wpis mojego kuzyna na facebooku, pytający czy znajdą się chętni na wyjazd do Hiszpanii. Bez namysłu odpisałam, że oczywiście my jesteśmy chętni. Od słowa do słowa, wykluł się pomysł i po 2 tygodniach z hakiem byliśmy już w drodze ;)

Eurotrip planowanie

Żeby była jasność – warto jednak przed takim wyjazdem zastanowić się chociaż przez chwilę, czy podróż w konkretnym składzie jest dobrym pomysłem. Okazuje się, że przebywanie na bardzo małej przestrzeni prawie 24h na dobę przez ok 2 tygodnie to jest wyzwanie. A kiedy pojawiają się przeszkody do pokonania – wychodzą na światło dzienne różne wcześniej ukryte oblicza. Nie da się wszystkiego przewidzieć, ale warto ten aspekt ocenić jak najbardziej obiektywnie. Nam akurat udał się skład bardzo dobrze, ale zastanów się, czy taka podróż z ukochaną przyjaciółką, która jednak z byle powodu panikuje albo przyjacielem, który jest duszą towarzystwa, ale humor zmienia mu się z prędkością światła – to jest to czego oczekujesz od WAKACJI i przygody :)

Nie zniechęcam! Tylko zwracam uwagę ;)

Plan czy spontan?

Im więcej uczestników podróży tym więcej oczekiwań. Hasłem przewodnim naszej podróży było „BEZ SPINY”. Ustaliliśmy ogólny zarys podróży, oraz kilka punktów obowiązkowych, które były konieczne do odwiedzenia. W ten sposób wyklarowała się trasa:

 Poznań → Paryż → Barcelona → Walencja → Gibraltar → Kadyks → Sewilla → Walencja → Nicea → Poznań 

Budżet

My akurat nie ustaliliśmy budżetu, ale warto to zrobić, bo każdy z nas ma jednak inne podejście do pieniędzy. Obliczyliśmy tylko średnie wydatki na paliwo przy założonej trasie. Zgodziliśmy się też wszyscy, że będziemy omijać płatne autostrady, żeby zobaczyć więcej. Plan zakładał też omijanie płatnych noclegów, zgodnie z wpisem Tanie Podróżowanie: Jak tanio podróżować? znajomi stawialiśmy na noclegi u znajomych, oraz pod chmurką tam gdzie będzie to możliwe. I jak nam się to sprawdziło? Bardzo dobrze, ostatecznie za nocleg zapłaciliśmy tylko w Paryżu ;)

TIP: prowadźcie spis wydatków wspólnych, tj. paliwo, opłaty drogowe, parkingi, noclegi itd

Dzięki temu unikniecie ewentualnych nieporozumień kto, za co i ile już zapłacił, a kto nie. Jest to też fajne podsumowanie na później :)

Kiedy i czym jechać?

My pojechaliśmy w drugiej połowie sierpnia, a wróciliśmy na początku września. Nasza podroż trwała ponad 2 tygodnie. Czy polecam ten termin? I tak i nie. Tak, bo pogoda jest gwarantowana a wszystkie możliwe atrakcje otwarte. Nie, bo potrafi naprawdę przysmażyć, a w aucie bez klimy mocno daje to w kość. No i jest to pełnia sezonu, więc czasem może być tłoczno. Myślę, że czerwiec albo wrzesień byłby super :)

Eurotrip planowanie

W kwestii transportu, ameryki nie odkryję ;) Tak naprawdę można pojechać czymkolwiek, co masz do dyspozycji. My pojechaliśmy srebrną strzałą, czyli Skodą Felicją w wersji kombi, która była już w słusznym wieku. Przed taką trasą konieczny jest przegląd auta u fachowca, warto powymieniać co jest do wymiany, żeby awaria nie złapała nas tuż za granicą ;) Nasz wybór okazał się słuszny, bo pojechaliśmy i wróciliśmy w jednym kawałku!

Zapasy – co zabrać?

Oczywiście makarony, konserwy, ogórki… ;> ;> ;> A tak serio, jedzenie to bardzo ważna część podróżowania i poznawania odwiedzanych krajów! Dlatego z domu wzięliśmy tylko zapas picia na drogę, kilka suchych zupek na czarną godzinę i kanapki na pierwszą część trasy. Zabraliśmy też kilka litrów ognistego napoju w ramach przełamywania lodów i/lub podarków. I ani razu nie brakowało nam jedzenia, nie musieliśmy głodować. Ceny jedzenia w sklepach we Francji i Hiszpanii są zbliżone do polskich, więc wiezienie wałówki na 2 tygodnie mija się z celem.

Poza jedzeniem i piciem – wydaje mi się, że podeszliśmy do tematu dość klasycznie. Spakowaliśmy się typowo jak na wakacje.

  • letnie ciuchy
  • stroje kapielowe
  • ręczniki plażowe
  • klapki/japonki
  • ciepły dres – pod kątem nocek pod chmurką
  • 2 ciepłe koce
  • śpiwory
  • duży dmuchany materac+elektryczna pompka samochodowa
  • samochodowy czajnik elektryczny*
  • butla gazowa+palnik

 

*totalnie zbędny, woda na nagrzanej masce gotowała się szybciej ;)

TIP: warto spakować się w miękkie torby zamiast sztywnych walizek. Dzięki temu łatwiej wszystko upchnąć w bagażniku.

 

I to chyba tyle z przygotowań. Jak widzisz, nie była to szczegółowo i precyzyjnie zaplanowana podróż, bliżej jej do spontanicznej eskapady. I takie właśnie podejście nam się sprawdziło! Najważniejsze to zachować otwarty umysł, umieć dostosować się do nagłych zmian planu i umieć cieszyć się z niespodziewanego.

Eurotrip planowanie

Pozostałe wpisy z tej serii: