I nadszedł ten dzień! Z Malagi wyruszyliśmy skoro świt, żeby w miarę wcześnie zjawić się na Gibraltarze. Ostatecznym celem tego dnia był jednak Kadyks – więc plan wydawał się dość napięty. Chociaż napięty w naszym przypadku to raczej nie ;) Gibraltar był wysoko na liście miejsc koniecznych do odwiedzenia każdego z uczestników wyprawy i nareszcie tu dotarliśmy!

 

Po nocy na kamienistej plaży skorzystaliśmy szybko z prysznica na plaży prawie za miastem. Prawdę mówiąc trochę mieliśmy obawy i wyrzuty sumienia idąc tam z żelem pod prysznic i pastą do zębów… Ale tylko do momentu jak stanęliśmy w kolejce za innymi osobami z takim samym ekwipunkiem :P

Gibraltar

Pod Gibraltar dotarliśmy bez przeszkód. Nie wiedzieliśmy jak zwiedzać to miejsce, mieliśmy sprzeczne informacje:

  • jedni radzili wjechać na teren Gibraltaru autem
  • drudzy radzili zostawić auto pod wzgórzem i zwiedzać pieszo

Ostatecznie zostawiliśmy samochód na cały dzień na parkingu pod wzgórzem jeszcze po stronie hiszpańskiej, za co zapłaciliśmy całe 3€. I kupiliśmy sobie mrożone opuncje.

Eurotrip Gibraltar Tarife Kadyks Sewilla

 

Na sam Gibraltar weszliśmy pieszo przez pas startowy dla samolotów (!) i trafiliśmy na coś w rodzaju informacji. Okazało się, że możemy wjechać kolejką na górę i dalej zwiedzać pieszo, albo wynająć taksówkę, która spędzi z nami kilka godzin i zawiezie we wszystkie miejsca. Zdecydowaliśmy się na taksówkę, która kosztowała nas 25€ od osoby, ale było warto.

  • Pomnik gen. Władysława Sikorskiego i latarnia

Razem z nami taksówką zwiedzała też para Anglików. Kierowca jak tylko usłyszał, że jesteśmy z Polski od razu zabrał nas na pierwszy niestandardowy przystanek czyli na pomnik gen. Władysława Sikorskiego. Była to szybka piłka, bo niezbyt jest się tam gdzie zatrzymać.
Następna w kolejce – podobno również poza planem – była nowo powstająca latarnia :) Pięknie wygląda bezkresne morze!

  • Jaskinie

Punkt obowiązkowy! Przepiękne stalaktyty i stalagmity, oraz dużo innych tworów, których nazw na pewno nie znam ;) Jaskinie to spora przestrzeń do zwiedzania. No i można się przyjemnie schłodzić. Na szczęście nasz taksówkarz pozwalał nam zwiedzać tak długo jak chcieliśmy.

  • Małpy!

Małpy to jedna z głównych atrakcji Gibraltaru. Trudno się dziwić, skoro to jedna z niewielu okazji, żeby tak blisko obcować z tymi zwierzętami! Małpy – choć dokarmiane regularnie przez obsługę – są jednak dzikie i może zdarzyć się, że ugryzą albo podrapią. Dlatego turyści proszeni są, żeby nie inicjować kontaktu z nimi, nie głaskać i nie chwytać, ani nie wyciągać do nich rąk. I tak nie ma potrzeby, bo małpy są ciekawskie i same wchodzą na ramiona/głowę, zaczepiają. Oczywiście nie wolno ich karmić. Przyznaję, że frajda była!

  • Militarne umocnienia, cmentarz i pas startowy

Skała Gibraltarska nie dość, że kryje w sobie jaskinie, to ma jeszcze wydrążone w sobie tunele i pokoje. Wszystko to służyło kiedyś wojsku i obronie militarnej. W tej chwili można swobodnie zwiedzać, co bardzo polecam. Nie wiem czy są inne tego typu miejsca, ale my jeszcze nigdy na coś podobnego nie trafiliśmy!

Z góry dobrze też widać cmentarz u stóp wzgórza i sztucznie usypany pas startowy, przez które jest przejście dla pieszych z normalną sygnalizacją świetlną :D

  • Rynek, powrót przez pas startowy i McDonald’s

Na koniec nasz kierowca zapytał, czy ma nas zawieźć w miejsce startu (punkt informacyjny przy wejściu na Gibraltar) czy wysadzić nas wcześniej na rynku. Oczywiście wysiedliśmy na rynku, żeby sobie jeszcze zostać tu trochę. Okazało się jednak, że rynek jest średnio ciekawy, za to przechodzenie na pasach przez pas startowy to już jest jakaś atrakcja ;)

 

Tarifa

  • Zachód słońca najbliżej Afryki

Tarifa to miejscowość najbardziej z całego półwyspu Iberyjskiego wysunięta w stronę Afryki, Maroko widać gołym okiem. Po lewej jest jeszcze Morze Śródziemne, a po prawej już bezkres oceanu Atlantyckiego. Warto było lecieć na łeb na szyję, żeby zobaczyć!

 

*****

Pozostało już tylko poszukać noclegu, żeby od rana zacząć przygodę na nowo.

CEL: KADYKS

Kadyks wybrzeże

Pozostałe wpisy z tej serii: