Większość z nas dobrze zna typowe zdjęcia z wakacji… Najczęściej są na nich osoby, które na tych wakacjach właśnie są. I super, warto się uwiecznić czasem. Ale czasem… Na pewno nie raz zdarzyło Ci się oglądać u znajomych takie zdjęcia, na których jedyną zmienną był strój osoby fotografowanej i jakiś urywek tła. Jak dobrze bawisz się oglądając je?

jak robic ladne zdjecia na wakacjach
Hello! To my!

No właśnie…

Być może jednak zdarzyło Ci się też oglądać u znajomych świetne zdjęcia, które sprawiły, że zachciało Ci się wakacji, zachciało Ci się pojechać w tamte właśnie miejsca?

O tym właśnie mówię ;)

Pewnie powiesz:

 • ale ja nie mam świetnego aparatu
 • nie umiem, nie znam się
 • nie wiem od czego to zależy

A ja odpowiadam: BZDURA. Możesz zrobić fajne zdjęcia nawet telefonem. Owszem, może nie będą one powalać jakością super ultra HD ninja combo, ale nie o to chodzi. Nie chodzi też o to, żeby zaraz studiować całą teorię fotografii, ale warto poznać kilka zasad – prostych zasad. My stosujemy się do nich od dawna z dużym powodzeniem ;)

Zdjęcia z wakacji mają 2 proste zadania: złapać moment i złapać miejsce
 Po pierwsze – pomyśl!  Może to banał, ale aż prosi się o miejsce w tym artykule. I to pierwsze miejsce. Jeśli zależy Ci na tym, żeby zdjęcie było ładne (a skoro tu jesteś i to czytasz, to chyba zależy?) zrób zdjęcie jak zwykle, spójrz na nie i pomyśl co możesz zrobić, żeby było ładniejsze?

 • Uchwyć kadr pod innym kątem. Wiem, że najłatwiej zrobić zdjęcie tak jak stoisz, ale może warto przykucnąć? Albo przesunąć się 5 kroków w lewo? Spróbuj i zobacz jak zmieni się to samo zdjęcie!
jak robic ladne zdjecia na wakacjach
To zdjęcie dobrze obrazuje zmianę perspektywy
 Po drugie – spójrz szerzej!  Zawsze możesz zdjęcie wykadrować. Poza tym, często zdjęcie ciasno wyciętego budynku nie jest w stanie pokazać jego faktycznej urody. Czasem warto poszukać lepszego kadru, nawet jeśli ten nowszy nie będzie idealny – to może być lepszy!

 • Spójrz na dany obiekt inaczej, może ma piękne detale? Albo warto uwiecznić budynek wraz z jego otoczeniem?  
jak robic ladne zdjecia na wakacjach
Ten sam budynek
 Po trzecie – wyłącz flash!  Jeśli nie chcesz koniecznie sfotografować czegoś w ciemnościach, to flash jest absolutnie zbędny, a wręcz psuje zdjęcia. Zawsze jak oglądam transmisję jakichś wydarzeń typu koncert/mecz zastanawiam się nad tymi migającymi co chwila flashami… Co taka osoba ma na zdjęciu? Na pewno dobrze oświetlone plecy osób, które stoją przed nią.

 • Stabilizacja zamiast lampy błyskowej. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie a brakuje światła, postaw na stabilizację aparatu. Zrobić ostre zdjęcie z ręki jest bardzo trudno, ale możesz użyć statywu. Statywu typu trójnóg, albo po prostu stojącej nieopodal ławki/murka. Jeśli brakuje nawet tego spróbuj zrobić zdjęcie z ręki, ale oprzyj się plecami np. o ścianę.

jak robic ladne zdjecia na wakacjach

 Po czwarte – zasady kompozycji!  Nie musisz znać wszystkich, ale warto mieć na uwadze kilka podstawowych. Np. te, które mówią o liniach oraz te o ogólnych zasadach kompozycji.

 • Ogólnie chodzi o to, że im więcej linii biegnących w różnych kierunkach tym większy chaos na zdjęciu. Warto zminimalizować ich ilość lub „naprostować”, te które są. Wyrównaj piony i poziomy, albo baw się zaburzaniem perspektywy świadomie. Żeby podkreślić głębię możesz starać się, żeby rozchodzące się linie kierowały się ku narożnikom zdjęcia.

jak robic ladne zdjecia na wakacjach

 • Zasada złotego podziału i trójpodziału. W skrócie chodzi o to, żeby fotografowany przez nas obiekt nie znajdował się w centrum zdjęcia, tylko w jednym z tzw. „mocnych punktów” (chodzi o punkty przecięcia się linii na obrazkach poniżej).
źródło: www.fotografuj.pl
źródło: www.fotografuj.pl

jak robic ladne zdjecia na wakacjach

 Po piąte – łap ulotne chwile! Łapię chwile ulotne jak ulotka, Ulotne chwile łapię jak fotka” – śpiewała kiedyś Paktofonika. I to jest najważniejsze, dlatego jeśli dzieje się coś fajnego/ważnego/wyjątkowego – zapomnij o wszystkim co napisałam, chwytaj aparat lub telefon i strzelaj!

 • Łap chwile! Nawet nieostre zdjęcie, na którym udało Ci się złapać niezapomnianą chwilę ma ogromną wartość sentymentalną dla Ciebie. Lepiej zrobić kiepskie technicznie zdjęcie pierwszych kroków swojego dziecka niż żadne, albo dopieszczone ale spóźnione.

jak robic ladne zdjecia na wakacjach


To tyle z moich krótkich wskazówek dot. robienia zdjęć na wakacjach. Spróbuj! Stawiam na to, że zobaczysz szaloną różnicę :)

Jeśli masz jakieś swoje sposoby na świetne zdjęcia z wakacji – koniecznie podziel się nimi w komentarzu! Wszyscy chętnie skorzystamy.

Poniżej jeszcze kilka zdjęć z naszych podróży, które bardzo lubię. Miłego oglądania! (jak klikniesz otworzy się galeria przyjemna do oglądania)

 

D.

 • Karolina Piotrowska

  Bardzo fajnie skonstruowany post! Myślę, że te rady powinien znać każdy, kto choć raz miał aparat w ręce (: Fajnie łapiesz kadry :D

  • Wielkie dzięki! Staram się robić postępy w fotografii :)

 • marchello

  Gdzie ta kolejnka linowa jest?

 • Widzę, że Marchello zainteresowało dokładnie to, co mnie – gdzie ta kolejka linowa, ale jest i odpowiedź, że w Hong Kongu, więc ciekawość zaspokojona. Stawiałam najpierw na Szwajcarię, bo tam też sporo takich kolejek na rożne górki z punktami widokowymi. Z galerii widać, że wiele ciekawych miejsc odwiedziliście, więc zaczynam buszować po blogu :D

  • Zapraszam :) Niebawem pojawią się kolejne notki!