Czas świąteczny w pełni, my też go nie możemy przegapić!

Jeśli nadal poszukujesz prezentów i zastanawiasz się co kupić na prezent dla fotografa amatora? – przychodzimy z małą ściągawką!

Prezent dla fotografa amatora
Zakładamy sytuację taką, że Twój fotograf to osoba, którą dość dobrze znasz, planujesz wydać jednak trochę grosza (pokażę różne opcje – droższe i tańsze, ale jak to z rzeczami hobbistycznymi bywa – większość trochę kosztuje) i masz możliwość zorientować się w jego zasobach. Z drugiej strony zakładam, że Twój fotograf to fotograf amator, który jest początkujący lub niedawno zaczął przygodę z fotografią. Jeśli to doświadczony wirtuoz z wieloletnim stażem – raczej trudno będzie się wbić z czymś fajnym jeśli to nie będzie obiektyw za co najmniej kilka tysiaków ;)

 Co kupić na prezent dla fotografa amatora? 

Co kupić na prezent dla fotografa amatora

 1. „Biblia Fotografii” Daniel Lezano – świetna książka dla początkujących. Niestety trochę nie do końca na czasie, ale widziałam już nowe wydanie tylko, że w języku angielskim… Mimo tego uważam, że to świetna pozycja dla początkującego amatora, która w prosty sposób tłumaczy podstawy fotografii. Podstawowe zagadnienia czyli migawka, przesłona, czas ekspozycji oraz zależności między nimi są świetnie przedstawione i poparte przykładami. Dodatkowo jest trochę o kompozycji, budowie aparatów i początek obróbki zdjęć, a także kilka tricków i „bajerów” dla początkujących. Książkę można kupić stacjonarnie w większych sieciach książkowych lub w internecie za ok 30zł.
 2. Torba na aparat lub pasek do aparatu – o ile pasek zawsze można sobie zmienić, w przypadku torby lepiej dowiedz się czy Twój fotograf nie ma już swojej wymarzonej. A jeśli nie ma to może ucieszy się z niestandardowej i pięknej torby np. ręcznie robionej? Dodatkową zaletą takich toreb jest to, że nie widać na pierwszy rzut oka, że to torba z fotograficznym sprzętem więc możliwe, że pierwszy lepszy złodziejaszek się na nią nie pokusi ;) Ogromny wybór jest np. na Etsy – ceny zaczynają się od 40zł. Ozdobny pasek możesz dopasować do torby lub dać jako osobny samodzielny gadżet. Fajne są na Pakamerze albo na stronie OstatniWagon.pl, a ceny zaczynają się też od 40zł.
 3. Kurs fotografii lub obróbki zdjęć – tak naprawdę nie ma lepszej nauki niż 1 do 1, kiedy ktoś poprowadzi ucznia za rękę, wszystko pokaże i wytłumaczy, wychwyci i poprawi błędy. I może Cię zaskoczę, ale to nie musi zaraz być wielomiesięczny drogi oficjalny kurs prowadzony przez szkoły. Równie dobre dla osoby początkującej będzie jedno lub kilku razowe spotkanie z chętną do nauczania osobą. Może to być zaprzyjaźniony fotograf, albo ktoś kto już od dawna jest pasjonatem Photoshopa. Jeśli nie znasz kogoś takiego, to popytaj znajomych albo poszukaj w internecie – na pewno znajdziesz. Nie za darmo – szanuj cudzy czas – ale na pewno za ułamek ceny profesjonalnego kursu. Ewentualnie poszukaj kursów internetowych, w dzisiejszych czasach wiele osób proponuje takie kursy w rozsądnych cenach. 
 4. Filtry z efektami – jeśli masz możliwość sprawdzić asortyment Twojego fotografa i ustalić średnicę uzywanego przez niego obiektywu możesz pokusić się o zakup specjalnych filtrów. Są to specjalne nakręcane na obiektyw „szkiełka”, które pozwalają osiągnąć konkretny efekt na zdjęciach. Pierwszym i najbardziej podstawowym filtrem jest bezbarwny, który pełni głównie rolę ochraniacza na obiektyw. Następnie są kolorowe, np. szare – całe lub połówkowe, które pozwalają na korekcję kolorów (niebo, które przy silnym świetle zamiast piękne niebieskie wychodzi na zdjęciu białe itd.), albo różne zwariowane kolory: zielone, pomarańczowe, żółte, czerwone – do zabawy efektami. Są też filtry, które pozwalają uzyskać efekt „gwiazdek” na światłach – można je od razu przetestować na choince ;) Można je kupić w sklepach fotograficznych lub w internecie już od kilkunastu zł
 5. Oświetlenie studyjne – jeśli Twój fotograf woli robić zdjęcia „studyjne” czyli portrety, beauty, zdjęcia produktowe itd. możesz mu sprezentować oświetlenie, dzięki któremu jego fotografia wejdzie na wyższy poziom. Mam na myśli lampę pierścieniową i/lub softbox. W obu przypadkach na taką lampę powinny składać się: statyw i żarówka, a w przypadku softboxa właśnie jeszcze ta „nakładka” zmiękczająca światło. Są też inne lampy, np. beauty dish, lampa błyskowa, lampy z parasolkami itd. Możesz kupić przez internet, od ok. 100zł
 6. Dron – jeśli masz ochotę zaszaleć, to czemu nie? Nagrywanie filmów lub robienie zdjęć z lotu ptaku to prześwietna zabawa, ale też cudowne efekty jakie można osiągnąć. Drony są teraz w modzie więc można poszukać w dużych sieciach z elektroniką jakichś promocji. W internecie można kupić najprostsze drony od 100-200zł.

Mam nadzieję, że któryś z moich pomysłów Ci się przyda! A może coś pominęłam? Podziel się swoimi pomysłami na prezent dla fotografa amatora w komentarzu, może ktoś jeszcze skorzysta!

Pozostałe części:

 • Filtry z efektami czy dron za 100 zł? Troszkę słabo… Podobnie oświetlenie studyjne – kwoty są troszkę większe niż 100 zł za nawet prosty modyfikator typu softbox.. Dobry statyw oświetleniowy kosztuje więcej…

  • Ależ proszę bardzo, nikt nikomu nie zabrania kupić droższych. Artykuł pisany był pod kątem fotografa AMATORA, kogoś kto dopiero zaczyna, więc ceny podane są „od”. Wiadomo, że nie warto startować do super profesjonalnego fotografa z filtrem za 40zł… Do takiego nie warto w ogóle startować z fotograficznymi prezentami, bo pewnie i tak już wszystko ma, a to czego nie ma zdecydowanie nie mieści się w przeciętnych „prezentowych” budżetach.

   • Nie, no owszem, zgodzę się – z tym, że można znaleźć ciekawe prezenty nawet i dla profesjonalisty mieszczące się w małym budżecie, które na dodatek będą przydatne, albo po prostu wywołają uśmiech na twarzy obdarowywanej osoby :) Taki „filtr” to nawet uśmiechu nie wywoła, bo powinien wylądować od razu w koszu :) Drona za 100 zł nawet chyba aparatu nie będzie miał – chyba, że się mylę (ale jak będzie miał to umówmy się – pewnie jakości kamery w lalce barbie – więc znowu bezużyteczny). Już wolałbym dostać kartę pamięci, akumulatory czy koszulkę z motywem foto, ale to moje zdanie oczywiście i nie musisz się z nim zgadzać rzecz jasna. Pozdrawiam!